حروم‌خوری خوشمزه‌ست

دیروز با مامان رفته بودم دکتر. همیشه دعا م این‌ه که سریع بمیرم اما گرفتار دکتر و دارو نشم یعنی انقد از جامعه‌ی پزشکی بد م میاد - اکثر شون. نه همه‌شون - که حتی برای درمان سرماخوردگی هم دل‌م نمیخواد برم سراغ‌شون. تا اینجا رو داشته باشید.

خاله جان من کارمند بیمارستان‌ه. یه بار می‌گفت پزشکای متخصص و فوق تخصص که همه‌ی جوونی‌شون رو شبانه‌روز میذارن برای درس خوندن، دیگه بعد ش فقط میخوان پول دربیارن و با پول، عمر رفته رو برای خودشون جبران کنن.

راست هم میگه. نمیگم همه‌شون اما اکثر شون اینطوری میشن. انگار دیگه خیلی حریص میشن توی پول درآوردن. من پزشکای خیلی خوبی رو دیده‌م توی مطب‌های قدیمی و داغون و کثیف. نه یه رنگی به در و دیوار می‌زنن، نه آب‌سردکنی، نه مبل درست و حسابی‌ای. فقط پول رو می‌شناسن و بس. اصلاْ یادشون میره اون بدبختایی که بیرون اتاق نشسته‌ن، آدم‌ن. مریض‌ن.

باز هم میگم. همه‌شون اینجوری نیستن. پزشکایی می‌شناسم که منشی‌شون اصلاْ بین مریض به کسی وقت نمیدن میگن حق دیگران ضایع میشه و ناچار میشن بیشتر منتظر بمونن که خدا رو خوش نمیاد. پزشکایی می‌شناسم که موقع کار روی دندون مریض، برای آهنگ میذارن گوش کنه که استرس‌ش کم شه و تمرکز روی درد دندون نباشه. دیدم پزشکی که وقتی مریض‌‌ش داشت از استرس کور شدن احتمالی چشم‌ش سکته می‌کرد، بلند شد براش رقصید و جلسه‌ی بعد بهش گفت خوشحال‌م که خوب شدی. من هم مث تو خیلی ترسیده بودم.

نمیخوام بگم همه‌ی پزشکا بد ن اما بعضیاشون جداْ به حیوون شبیه‌تر ن تا آدم. مث همین دکتر دیروزی که منشی احمق‌ش به همه‌ی عالم ساعت 6 و نیم عصر وقت می‌داد و اصلاْ براش مهم نبود اون آدما مجبور میشن تا 9 شب توی مطبی بشینن که حتی تهویه‌ی خوبی هم نداره با اینکه مثلاْ شمال شهر ه.

اونجا آدمایی بودن که روزه بودن، خسته بودن، کلافه بودن و دوست نداشتن ساعت‌ها توی مطب بشینن. اصلاْ کدوم عاقلی خوش‌ش میاد کلی پول بده، بعد ساعت‌ها با استرس بشینه توی مطب تا نوبت‌ش شه؟

دل‌م برای اون به اصطلاح خانوم دکتر سوخت که نه تربیت درستی داشته نه خودش شعور داره که بفهمه هر روز اون همه دارن لعن و نفرین براش می‌فرستن، ناراضی‌ن، عصبی و کلافه شدن‌شون هم تقصیر همین آدم مثلاْ تحصیل‌کرده‌ست.

بعد ایشون با خیال راحت نشسته بود تا شب زحمت می‌کشید! و لابد خیلی به خودش افتخار می‌کنه که بیشتر از تعرفه از مردم پول می‌گیره و آدم ثروتمندی به حساب میاد. حالا اون پولای حروم و حقی رو که به گردن‌ش‌ه چطور میخواد جبران کنه نمی‌دونم.

ولی دیدم که اون همه آدم داشتن فحش می‌دادن زیر لب و حرص می‌خوردن. وقتی بهش گفتم، می‌دونی چی گفت؟ گفت ناراحتی دیگه نیا!

نوش جون‌ت پولای حروم خانوم دکتر! نوش جون‌ت!

/ 9 نظر / 4 بازدید
نیره

می فهمم چی میگی...منم از دکتر رفتن نفرت دارم چون احساس میکنم یه طعمه پیدا کردن برای پول درآوردن..ازمایش و عکس الکی نوشتن حتی عمل الکی و غیر ضروری برای پول... ولی با همه این تفاسیر شاید چیزهایی هست که ما نمی دونیم...ما که از زندگی اونا خبر نداریم...اونا هم استدلال خودشونو دارن

Moin

نه ، نشد ، یه جای کار می لنگه .... هر کسی ، اختیار داره که جنسی که داره رو ، به قیمتی که دوست داره بفروشه .... این اون آدم کاری می کنه که از نظر اخلاقیات من و شما ، درست نیست ، دلیل نمی شه بگیم حروم خور . چرا شما اصرار داری بری پیش همون متخصص ؟ چرا اصرار داری بری پیش همون آدم فقط ؟ این همه دکتر . حتما دلیلی داشته که رفتی پیشش ، تخصص اش ، حرفه ای بودنش و .... انتخاب با شماست ، اما فکر نمی کنم ما بتونیم قضاوت کنیم مریم خانم

هرمین

[تعجب] چقدر منطقی بوده دکتره ، خسته نباشه [عصبانی]

ریحانه

من بودم میگرفتم میزدمش...جدیدا به برخورد فیزیکی اعتقاد پیدا کردم...

Moin

علم غیب دارید شما ؟ از همه چی خبر دارید ؟ داستان خضر و موسی رو یادتون بیارید اگه کسی گرون فروشی می کنه ، مملکت قانون داره ( مثلا داره، این که مملکت ما گل و بلبله ، یه بحث دیگه است ) می تونید گزارش کنید. این که شما رو معطل می کنه ، می تونه به خاطر این باشه که سرش شلوغه ، بیماراش زیاده ... جالبه که خودتون تو یه پست دیگه از حرف و حدیث دیگران نالیدید که حرف در میارن براتون ، در حالی که نمی دونن شما پول اون اینترنت رو دادید ، اما حالا خود شما ... رطب خورده نمی تونه منع رطب کنه در آخر باز هم انتخاب با شماست .

مژده

سلام مریم خانوم حق باتوه گاهی اوقات افراد فکر میکنن که به خاطر سوادشون و یا پولشون از نظر حقوق بشری از دیگران برترن و این دقیقا نشون میده که همه ی سوادشون کشکه و دارن نقش آدمهای با شعور رو بازی میکنن. زمانی که دانش آموز بودم خیلی دوست داشتم وارد عرصه پزشکی بشم و خب شدم اما این جمله از معلمم همیشه تو ذهنم هست که میگفت: یادت باشه علم بدون اخلاق به درد هیچ کس نمیخوره. راست میگفت نارضایتی تو هم دقیقا به همین خاطره.

Moin

من سنگ این آدم ها رو به سینه نمی زنم . من فقط یه چیز می گم و اون هم اینه که شما حق دارید ناراضی باشید ، شکایت کنید ، گله کنید ، اما به نظر من درست نیست به بهانه معطلی ، و ویزیت بیشتر از مصوبه ( که حرف های همون آدم رو اگه بشنوید ، احتمالا براتون خیلی چیز ها می گه که نیم دونید ) به کسی بگید حروم خور ....

رودابه ایرانی

خیلی هاشون تنهاچیزی که براشون ارزش نداره وقت مردمه.من موندم تنظیم وقت برای کسایی که می تونن خودشون تعدادمراجعین شونوتعیین کنن چقدرسخته که این همه مردمو معطل می کنن!این بیشتربه حرصشون برمیگرده برای پول بیشتربه نظرم.

غزل

متاسفانه حق با توءه. بعضی از آدما هیچ وقت سیر نمیشن!!!!!