قانون جذب در نهج‌البلاغه

*امشب در نهج‌البلاغه به چیز زیبایی برخوردم. در نامه‌ی  31 - نامه‌ی امام علی (ع) به فرزندش امام حسن (ع) - بسیار زیبا به قانون جذب اشاره شده است که خواستم آن را با شما در میان بگذارم. در این خطبه این‌گونه نوشته شده است که:

بدان خدایی که گنج‌های آسمان و زمین در دست اوست، به تو اجازه‌ی درخواست داده و برآورده‌کردن آن را به عهده گرفته است.

تو را دستور داده که از او بخواهی تا ببخشاید. درخواست رحمت کنی تا ببخشاید و خداوند میان تو و خودش کسی را نگذاشته است تا حجاب و فاصله پدید آورد. و از گنجینه‌های رحمت او چیزهایی را درخواست کن که جز او کسی نمی‌تواند ببخشاید مانند عمر بیشتر، تندرستی بدن و گشایش در روزی.

پس خداوند، کلیدهای گنجینه‌های خود را در دست تو گذاشته است که به تو اجازه‌ی دعا کردن داده. پس هرگاه خواستی می‌توانی با نیایش، درهای نعمت خدا را بگشایی تا باران رحمت الهی بر تو ببارد. هرگز از تاخیر برآورده شدن نیاز، ناامید مباش زیرا بخشش الهی به اندازه‌ی نیت است.

گاه برآورده‌شدن نیاز دیرتر می‌گردد تا پاداش درخواست‌کننده بیشتر و جزای آرزومند کامل‌تر شود، گاهی درخواست می‌کنی اما پاسخ داده نمی‌شود زیرا بهتر از آنچه خواستی یا در وقت مشخص به تو خواهد بخشید یا برای بخشش بهتر از آنچه خواستی، درخواست برآورده نمی‌شود. چه بسا خواسته‌هایی داری که اگر داده شود، مایه‌ی هلاکت دین تو خواهد بود. پس خواسته‌های تو، به گونه‌ای باشد که جمال و زیبایی تو را تامین و رنج و سختی را از تو دور کند. پس نه مال دنیا برای تو پایدار خواهد بود و نه تو برای مال دنیا خواهی ماند.

/ 6 نظر / 82 بازدید
ساحل

مریمی جان این پستت خیلی دوس دارم اگه اجازه بدی میخوام تو وبم بذارم البته با ذکر منبع[گل]

مخمور

سيد مهدي شجاعي شرحي بر اين نامه نوشته است كه بسيار زيباست اگر دسترسي پيدا كردي شرح را هم بخوان

نگار...

وای مرسی مریمی جانم...چه قشنگ بود و آرامش بخش...[بغل] حیف این گنجینه هایی که داریم و تو خونه هامون خاک می خورن ...